Darmowa dostawa od 399,00 zł

Klucz dynamometryczny

( ilość produktów: 49 )

Klucze dynamometryczne to profesjonalne narzędzia ręczne, które dzięki wbudowanemu mechanizmowi - umożliwia siły dokręcania śrub. To z jaką siłą są dokręcane poszczególne śruby ma duże znaczenie - odpowiednia siła przy poszczególnych elementach konstrukcyjnych lub w motoryzacji to element kluczowy, gdyż zbyt słabe zamocowanie elementu może doprowadzić do poluzowania, a zbyt duża siła - to zerwania łba śruby.. Dzięki korzystaniu z odpowiedniego klucza dynamometrycznego mamy pewność że konkretny element został przykręcony z odpowiednią siłą. Klucze dynamometryczne posiadają zakres działania/pracy wskazany przez producenta w Nm (niutonometry).

klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny, jest narzędziem do precyzyjnego przykręcania i odkręcania śrub oraz nakrętek - z określoną siłą. Jego unikalna konstrukcja umożliwia precyzyjne przykręcanie z wybraną siłą, co umożliwia optymalne łączenie śrubowe, bez ryzyka uszkodzenia elementów złącznych oraz gwarantuje łatwość odkręcenia, bez uszkodzeń materiału.

Siła z jaką dokręcane są poszczególne śruby, ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dane łączenie pełni kluczową rolę. Gdy zastosowana zostanie zbyt niska siła - skutkować to może odpadnięciem łączenia, analogicznie, zbyt duża siła poskutkować może uszkodzeniem, lub zniszczeniem materiału. W wielu sytuacjach przy bardziej skomplikowanych, specjalistycznych urządzeniach - śruby muszą zostać przykręcone z konkretną siłą. Narzędziem idealnym do uzyskania takiego efektu jest klucz dynamometryczny.

Zasada działania klucza dynamometrycznego

Klucz dynamometryczny do wyjątkowy klucz o unikalnej konstrukcji, którego budowa oraz proces powstawania - skupia się w dużej mierze na dokładności. W odróżnieniu od typowej grzechotki - klucz dynamometryczny pozwala na określenie pożądanej wartości momentu obrotowego którym chcemy dokręcić daną śrubę - pozwalając na dobór idealnie dobranej wartości zadanej przez producenta danej części/łączonego elementu.

Klucz dynamometryczny - zastosowanie

W dniu codziennym, przy naprawach mniejszych bądź większych elementów, przy skręcaniu łączeń - większość połączeń śrubowych wkręcamy ręcznie, przy użyciu standardowego klucza, klucza z grzechotką lub śrubokrętami, nie zastanawiając się nad tym jak mocno powinny dane łączenia być zakręcone. Robimy to zazwyczaj "na wyczucie".

Rzadko kiedy zastanawiamy się, jak mocno dane łączenia śrubowe powinny być dokręcone. Najczęstszym wyznacznikiem jest po porostu wyczucie bądź maksymalna siła. Przy mniej istotnych produktach życia codziennego, takich jak szafki czy meble nie ma to większego znaczenia, jednakże w przypadku motoryzacji - to już kwestia bezpieczeństwa.

Pomimo tego, że klucz dynamometryczny jest narzędziem bardziej specjalistycznym niż domowym, to prócz ogólnych zastosowań domowych - może okazać się niezastąpionym narzędziem do odpowiedniego przykręcania śrub na przykład w kołach samochodowych, elementach roweru lub motocykla.

Klucz dynamometryczny - przykłady zastosowania

  • Koła rowerowe - śruby w kółkach rowerowych to delikatne łączenia. Wymagają one odpowiedniej siły, która zapewni poprawne łączenie, lecz bez użycia nadmiernej siły, która może uszkodzić elementy złączne (śrubę), uniemożliwiając zdjęcie i serwisowanie koła.
  • Motocykl - Podobnie jak w kwestii roweru czy samochodu - istotne jest dobranie klucza, który pozwoli na dokładny dobór odpowiedniej "mocy". W przypadku dokręcania kół, śrub silnika, czy pokrywy montowania napędu - odpowiedni rodzaj klucza zapewni optymalne łączenie i łatwość odkręcania przy przygotowywaniu pojazdu na następny sezon.
  • Koła samochodowe - odpowiednie dokręcenie kół w samochodzie jest kluczowe. Koła samochodowe wymagają użycia znacznie większej siły niż inne elementy w aucie czy jakimkolwiek sprzęcie domowym. Bardzo ważne jest aby do wymiany kół samochodowych użyć klucza dynamometrycznego, o odpowiednim zakresie momentu (w przypadku kół samochodowych, w autach osobowych stosuje się klucze i wartości momentu w zakresie od 40 do 200 Nm).
  • Elementy silnika - mniejsze elementy samochodów, takie jak wszelkiego rodzaju pokrywy silnika, złącza przewodów czy łączenia karoserii z podwoziem - to elementy, które również wymagać mogą konkretnej siły dokręcania (momentu obrotowego). Konieczną wartość momentu należy zweryfikować, gdyż zbyt mocne dokręcanie wrażliwych elementów może przyczynić się do ich uszkodzenia, co może mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo.

Klucz dynamometryczny na Domitech

W sklepie stacjonarnym Domitech oraz w internetowym sklepie z narzędziami i elektronarzędziami, na www Domitech.pl - posiadamy profesjonalne narzędzia ręczne dla specjalistów każdej branży. Wśród kategorii narzędzi ręcznych, mamy ofertę kluczy dynamometrycznych takich marek jak TengTools, Yato oraz Jonnesway - wszystkie pochodzące z oficjalnej dystrybucji i podlegające pełnej gwarancji deklarowanej przez producenta.

Wybierając klucz dynamometryczny z oferty naszego sklepu - masz pewność, że wybierasz oryginalny, pełnowartościowy produkt.

pixel